Lampa Bioptron- terapia światłem spolaryzowanym.

Naświetlanie lampą Bioptron

Fototerapię, a za nią lampa Bioptron wykorzystuje się dziś w dermatologii, reumatologii, medycynie sportowej i neurologii. Biegasz dla zdrowia, ale nabawiłeś się kontuzji? Zwichnąłeś nadgarstek, bo szalałeś na korcie, próbując dorównać Agnieszce Radwańskiej’? Podejrzewasz, że cierpisz na syndrom przewlekłego zmęczenia? Leczenie tych dolegliwości, a także schorzeń dermatologicznych i sezonowej depresji, może wspomóc światło.

Uzdrawiającą moc światła znali już starożytni Grecy i Rzymianie. Hipokrates zalecał helio- terapię (od greckiego „helios”, czyli słońce) cierpiącym na depresję. Uważał też, że Grecy są radośniejsi niż ich sąsiedzi z północy dzięki temu, że częściej cieszą się słońcem.

Aż do końca XIX w. lekarze i fizycy nie potrafili kontrolować leczniczej siły światła. Tę moc natury ujarzmił dopiero duński lekarz Niels Ryberg Finsen, który w 1893 r. skonstruował jedno z pierwszych urządzeń wytwarzających „sztuczne światło słoneczne”. W pracowni w Kopenhadze, przekształconej później w Instytut Światłolecznictwa, na przełomie XIX i XX w. wyleczył niemal 1000 pacjentów cierpiących na toczeń gruźliczy.
W1903 r. za prace dotyczące wykorzystania wiązki światła w medycynie został uhonorowany Nagrodą Nobla.

Lampa Bioptron w trakcie naświetlań

Jak to się dzieje, że światło leczy?
„Organizm ludzki przetwarza światło w energię elektrochemiczną, która uruchamia łańcuch reakcji biochemicznych wewnątrz komórek, stymulując procesy przemiany materii i wzmacniając odporność całego organizmu” – piszą w artykule „Leczenie światłem spolaryzowanym” Jarosław Pasek,
Grzegorz Cieślar, Tomasz Pasek i Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu. Część docierającego do nas światła słonecznego podlega polaryzacji i prawdopodobnie właśnie ona jest odpowiedzialna za właściwości terapeutyczne naświetlań. W medycynie i kosmetologii stosuje się też sztuczne spolaryzowane światło, które emituje na przykład lampa Bioptron.

Terapia światłem jest bezbolesna i nie ma skutków ubocznych. Na chore miejsce działa się wiązką światła z odległości 10 cm. Pacjent w tym czasie wygodnie siedzi lub leży. Zabiegi do których używana jest lampa Bioptron zaleca się powtarzać codziennie, aż do uzyskania poprawy (najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem), a naświetlanie powinno trwać od czterech do dziesięciu minut.

W reumatologii:

 • eliminuje lub zmniejsza ból,
 • skraca czas porannych zesztywnień stawów,
 • poprawia jakość snu,
 • pozwala na znaczące zmniejszenie ilość zażywanych środków przeciwbólowych lub na zaprzestanie ich stosowania.

W medycynie sportowej:

 • zmniejsza bóle mięśni,
 • przyspiesza powrót do sprawności fizycznej,
 • zmniejsza bóle kręgosłupa i stawów,
 • jest doskonałym środkiem pomocniczym w leczeniu: stłuczeń, skręceń, naderwań ścięgien, zwichnięć, skaleczeń, siniaków

W fizykoterapii i rehabilitacji:

 • zmniejsza ból,
 • poprawia odżywianie tkanek,
 • stymuluje zmniejszanie się obrzęków,
 • przyspiesza procesy regeneracji i leczy rany