Pulsometr- niezbędny gadżet do ćwiczeń

Polar RCX3

pulsometr POLAR RCX3 z pasem telemetrycznym

Kiedy sprzedawca zaproponuje Państwu pulsometr, jako niezbędne akcesorium treningowe pierwszym skojarzeniem będzie próba wciśnięcia kolejnego, niezbędnego sprzętu fitness. Producenci prześcigają się w urozmaicaniu metod treningowych, zapominając o tym, że żaden sprzęt fitness nie zastąpi regularności w treningach. Dodatkowe funkcje w komputerze treningowym, czy futurystyczny design mają się nijak do efektów systematycznego treningu na najprostszym sprzęcie lub nawet bez niego, czyli bazując na dostępnych każdemu formach aktywności, jak spacer, bieganie i gimnastyka.

Monitor pracy serca z angielskiego zwany pulsometrem składa się z dwóch podstawowych elementów- opaski wokół piersiowej i odbiornika (najczęściej w zegarku na rękę). Pasek na klatce piersiowej jest najważniejszą całego zestawu, ponieważ wykrywa elektryczną aktywność serca i bezprzewodowo przekazuje do odbiornika. Badania wykazały, że nie ma różnicy pomiędzy pomiarem tętna przez pulsometr, a drogim sprzętem laboratoryjnym EKG. Monitory pracy serca są obecnie na tyle nowoczesne, że wykorzystuje się je również w medycynie.

Pulsometr wraz z programem treningowym stanowi doskonałe narzędzie do monitoringu oraz motywacji do dalszego wysiłku. Dla początkujących zastąpi trenera personalnego, dla zaawansowanych będzie asystentem treningowym. Bez względu na stopień zaawansowania zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy medycyny sportowej pulsometr zalicza się do podstawowego, niezbędnego wręcz sprzętu fitness.